Etkileşime ve İletişime Açık Bir Ofis Kurgusu – Yamaç GYG

Etkileşime ve İletişime Açık Bir Ofis Kurgusu

ilhamverenprojeler-6
Juma Vadi iç mimari tasarımını üstlendi.
10 Ekim 2016
populist1345
Bir Ada’da Cafe Tasarımı
10 Ekim 2016

Etkileşime ve İletişime Açık Bir Ofis Kurgusu

calisma-alanlari-3

Hollanda merkezli filo kiralama şirketi LeasePlan’in Türkiye’deki ilk ofisini 2013 yılında projelendiren MuuM, firmanın hızlı büyümesi sonucunda ihtiyaç haline gelen ikinci ofisini de tasarladı. İlk ofisin aynı tasarım yaklaşımının yeni ofiste de sürdürülmek istenmesi nedeniyle Kağıthane Tekfen Ofis Park’ta yer alan ikinci ofislerini de Mimar Murat Aksu ve Mimar Umut İyigün’ün tecrübelerine teslim eden LeasePlan Türkiye’nin dinamik, yenilikçi ve müşteri memnuniyetini hedefleyen kurumsal yaklaşımı, tasarımın en önemli çıkış noktaları olarak ele alınmış.

MuuM, LeasePlan ile uzun zamandır birlikte çalışıyor ve halen tasarım danışmanlıklarını yürütüyor. MuuM kurucu ortağı Mimar Murat Aksu her projede bir öncekinden daha nitelikli işler ortaya çıkarmalarında işverenlerini iyi tanımalarının ve daha iyi anlamalarının çok önemli katkısı olduğunu dile getiriyor ve ekliyor: “Tasarım sürecinde ilk olarak, Leaseplan için daha önce tasarlamış olduğumuz ofisin çalışanları ile bir araya geldik ve onların mekana dair eleştirilerini ve yeni mekanlarından beklentileri öğrendik. İkinci ofisin tasarımını bütün bu verileri değerlendirip analiz ederek kurguladık.”

calisma-alanlari-1 calisma-alanlari-2 calisma-alanlari-3

‘İnsan Odaklı’ Çalışma Alanları…

Projelerinin en önemli çıkış noktası olan ‘insan odaklı tasarım’ anlayışını LeasePlan II ofisinde de uygulayan MuuM, çalışma hayatının masa başından sosyal mekanlara doğru evrilmesi, çalışma süreçlerinde artık bireysel çalışmalardan ziyade ekip çalışmalarının daha verimli olması, çalışanlar arasında kurulan iletişimin ve etkileşimin yeni fikirlere zemin hazırlaması gibi çok önemli çalışma kültürü değişimlerini tasarıma yansıtmayı amaçlamış. Bu bağlamda Leaseplan II ofisinde çalışma hayatındaki değişen beklentiler referans alınarak çalışanlar arasındaki iletişimi, etkileşimi ve dolayısıyla da verimliliği artırması amacıyla sosyal alanlar özenle tasarlanmış. Doğal malzemeler ve sıcak renklerle kurgulanan sosyal alanlar, Leaseplan II’ye bir tür ‘formaliteden informaliteye geçiş projesi’ niteliği kazandırmış.

ilhamveren-ofis-kurgu-1 ilhamveren-ofis-kurgu-2 ilhamveren-ofis-kurgu-3

“Çalışanlar Ofisleriyle Bütünleşebildiklerinde Daha Mutlu Oluyorlar…”

LeasePlan II ofisinin yer aldığı Tekfen Ofis Park yapısının 4 metre yüksekliğindeki iç hacimlerini, mekan tasarımında etkili bir faktör olarak kullanan MuuM, mekanı çevreleyen duvarları çok yalın bırakmak yerine onları bir kompozisyonun arka planı gibi düşünmüş ve bu bölüm için grafik çalışmalar yaptırmış. Doğanın yansıması olarak kurgulanan bu grafik çalışmalarla, kullanıcıların kendilerini doğanın içerisinde hissetmeleri amaçlanmış.

ilhamveren-ofis-kurgu-4 ilhamveren-ofis-kurgu-5 ilhamveren-ofis-kurgu-6 ilhamveren-ofis-kurgu-7 ilhamveren-ofis-kurgu-8

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir